Паметници и паметни плочи на територията на района
Добре дошли в раздела "Паметници и паметни плочи" на уеб сайта на район Красно село. Името на този район несъмнено носи богата история и знание за нашата културна наследство. Своето име "Красно село" той дължи на великия народен поет Иван Вазов, който остави неизгасим след в София и България като цяло.
Районът "Красно село" е един от изразителните райони на столицата София, който привлича със своята стара история и разнообразност. Неговата история и културно богатство проникват във всяка улица и здание, което срещаме.
Тук, сред живописната природа на парк "Хиподрума," вдига глава културният център "Красно село," украсен с множество скулптурни творби, които разказват своята история и приносят населението на района богатство от изкуство и култура.
Освен културния център, "Красно село" разполага с множество спортни обекти и около тридесет детски заведения и училища, които служат на общността и развитието на бъдещите поколения.
Не можем да пропуснем да споменем и един от най-впечатляващите паметници в София - Руския паметник. Този величествен символ на историята е издигнат в периода 1880-1882 година в знак на признателност към руските войски, които помогнаха на българите в трудния момент на освобождението. Паметникът се намира точно на мястото, по което през декември 1877 година турските войски напускат София, и носи в себе си дълбокия смисъл на нашата история.
В раздела "Паметници и паметни плочи" на уеб сайта на район Красно село, може да откриете повече информация и истории за тези и други значими символи на нашия културен наследник и обогатяването на района.
- РУСКИ ПАМЕТНИК – АРХИТЕКТУРЕН АНСАМБЪЛ, открит на 29 юни 1882 година, в памет на освобождението на България от турско робство. Намира се на едноименния площад, а около него е изградено кръгово кръстовище, свързващо бул. „Ген. Михаил Д. Скобелев“, и бул. „Ген. Едуард И. Тотлебен“.
- ПАМЕТНА КАМЕННА ПИРАМИДА на ГЕОРГИ БЕНКОВСКИ – открит на 4 юни 2016 година на мястото, където е погребана главата на героя от Априлското въстание. Намира се в градинката на ул. „Владайска“.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА на ПОЛК. ПЕТЪР Г. ДЪРВИНГОВ – мемориалната плоча е поставена на дома, в който революционерът и известен военен историк живее и твори от 1924 до 1953 година. Намира се на бул. „Христо Ботев“ №53.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА на ПОЛК. АНТОН КРЪСТЕВ ИНОВСКИ – мемориалната плоча е поставена на дома, в който е живял създателят на антикомунистическата военна организация „Хан Крум“, обесен на 15.09.1947 година. Намира се на бул. „Христо Ботев“ №53.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА С РЕЛЕФ на ДИМИТЪР БЛАГОЕВ-ДЯДОТО – поставена е на фасадата на къща, в която е живял от 1905 г. до края на живота си (1924 г.) основоположникът на социалистическото движение в страната и на първата социалдемократическа партия на Балканския полуостров. Намира се на ул. „Лайош Кошут“ №34.
- ПАМЕТНА ТАБЕЛА с образа на ФЕЛИКС КАНИЦ – поставена е на фасадата на 19 СУ „Елин Пелин“, в памет на големия австрийски и австро-унгарски учен (археолог, етнограф, географ) и художник, изследовател на българските земи през 19 век. Адрес: ул. „Яков Крайков“ № 16.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА на ДРАГОМИР АСЕНОВ, апликирана на фасада на жилищна сграда в памет на българския писател и драматург Жак Нисим Меламед. Намира се на ул. „Ивайло“ № 28.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА на ПРОФ. Д-Р МАЛАМ МАЛАМОВ, поставена на фасадата на дома, в който е живял видният лекар-оториноларинголог. Намира се на ул. „Св. Иван Рилски“ №45.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА С ОРЕЛЕФ на ПРОФ. Д-Р НИКОЛАЙ ИВ. ПИРОГОВ – руски лекар, хирург, анатом, естествоизпитател и педагог. Поставена е на фасадата на Института за спешна медицинска помощ „Пирогов“, бул. „Ген. Едуард И. Тотлебен“ №21.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА на ПРОФ. САМУИЛ ВИДАС - български музикален педагог и диригент. Намира се на ул. „Георги Софийски“ №50.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА с РЕЛЕФ на ГЕНЕРАЛ СКОБЕЛЕВ - войнишки паметник. Намира се на бул. „М.Д.Скобелев“ №77.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА с РЕЛЕФ НА ГЕНЕРАЛ ТОТЛЕБЕН - войнишки паметник. Намира се на пл. „Руски паметник“ №4.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА НА ПРОФ. Д-Р СТОЙКО ИВАНОВ СТОЙКОВ – български езиковед диалектолог, професор, д-р по философия на Карловския университет в Прага (1939 г.). Намира се на ул. „Феликс Каниц“ № 38.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА НА ПРОФ. ТОДОР ХРИСТОВ ЗЛАТЕВ. Паметната плоча е апликирана на фасадата на жилищна сграда, в която е живял известният български архитект. Намира се на ул. „20 април“ № 16.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА С БАРЕЛЕФ НА ПРОФ. ХРИСТО БРЪМБАРОВ – известен български оперен певец и вокален педагог. Паметната плоча е апликирана на фасадата на жилищна сграда, намираща се на бул. „Пенчо Славейков“ № 18.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА НА ШАНДОР ПЕТЬОФИ - унгарски национален поет и революционер, участник в Унгарската революция от 1848-1849 година. Паметната плоча е апликирана на фасадата на жилищна сграда, намираща се на ул. „Шандор Петьофи“.
- ПАМЕТНА ПЛОЧА НА ЛАЙОШ КОШУТ - унгарски национален герой, ръководител на Унгарската революция от 1848-1849 година. Паметната плоча е апликирана на фасадата на жилищна сграда, намираща се на ул. „Лайош Кошут“ № 33.