Напомняме, че през есенно-зимния сезон рискът от пожари в жилищата рязко се увеличава

08.02.2024

Напомняме, че през есенно-зимния сезон рискът от пожари в жилищата рязко се увеличава


Уважаеми граждани,

Напомняме, че през есенно-зимния отоплителен сезон значително се повишава рискът от пожари в жилищни сгради. Особено уязвими са самотно живеещи, трудноподвижни и лежащо болни. Риск крие използването на локални отоплителни, електронагревателни уреди, както и на горива като горими газове и леснозапалими течности, твърди горими вещества и материали.

Анализът на възникналите пожари през изминалия отоплителен сезон 2021/2022 год., извършен от специализираните органи, показва, че се запазва тенденцията за висок дял на пожарите, възникнали през есенно-зимен период в жилищни сгради. И това са 98 на сто от всички възникнали пожари, при което са пострадали  157 граждани и 139 са загинали. Пикът на пожарите е през месеците януари-март, като най-честите причини са: небрежност при боравене с открит огън, неправилно използване на отоплителни и нагревателни уреди, късо съединение и техническа неизправност.

Какво трябва да направим за намаляване на произшествията, с цел опазване на живота и здравето на хората и формиране на безопасно поведение.

Основни правила за осигуряване на пожарната безопасност в сградите, в които живеем:

1.  Да се ползват стандартни, технически изправни отоплителни и нагревателни уреди и съоръжения като се спазват инструкциите на производителите за монтаж и експлоатация;

2.  Да се осигури и поддържа пожаробезопасно съхранение на твърди, течни и газообразни горива;

3.  Да не сe използват и съхраняват пропан-бутан в помещения, чийто под е разположен по-ниско от нивото на околния терен, с изключение на случаите по чл. 97, ал. 2 от Наредбата за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове, приета е Постановление № 243 на Министерския съвет от 2004 г. (ДВ, бр. 82 от 2004 г.);

4.  Да се проверят изправността на газсигнализаторите в котелните помещения, огнепреградители и др.

5.  Да се провери целостта и промяна на конструкцията на димоотводи, въздухопроводи и комини;

6.  Да се почистват комините от сажди и отлагания в началото на отоплителния период и периодично при необходимост.

Повече информация можете да получите на официалния и информационния сайт на ГДПБЗН - МВР: mvr.bg/gdpbzn; pojarna.com, facebook страницата на ГДПБЗН-МВР; Столична дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението"

Вижте брошурата тук.